מלאך מונע את הקרבתו של יצחק


ַיִּשְׁלַח אַבְרָהָם אֶת יָדוֹ וַיִּקַּח אֶת הַמַּאֲכֶלֶת לִשְׁחֹט אֶת בְּנוֹ. וַיִּקְרָא אֵלָיו מַלְאַךְ ה' מִן הַשָּׁמַיִם וַיֹּאמֶר: "אַבְרָהָם! אַבְרָהָם!" וַיֹּאמֶר: "הִנֵּנִי". וַיֹּאמֶר: "אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר וְאַל תַּעַשׂ לוֹ מְאוּמָה" (בראשית כ"ב י-יב)

נתבונן במשחק הידיים בציור הזה. ידיו של יצחק, הכבולות מאחורי גבו, הופכות אותו לקרבן פסיבי. באשר לידיו של המלאך – יד אחת עוצרת בדרמטיות את הפעולה האלימה ברגע המכריע, והיד האחרת מפילה את הסכין מידו של אברהם.

ואולם נשאלת השאלה מה רצה רמברנדט להביע באמצעות ידו השמאלית של אברהם. מדוע הוא מכסה את פני ילדו? האם היד הרוצחת חונקת את הילד ומכינה את צווארו לשחיטה? או שמא אברהם מכסה את פני יצחק כדי לחסוך ממנו את המראה של אביו בשעה שהוא מבצע מעשה שאין להעלותו על הדעת? ואולי ברגע של חרדה אברהם, האב הרחמן, שמוכן לבצע את הצו האלוהי בכל מחיר ולשחוט את יצחק, אינו יכול להתבונן בעיניו של בנו האהוב?

פניו של אברהם משקפים כל מה שאפשר לצפות: מבוכה, תדהמה וחוסר הבנה מוחלט. לאחר שהכין עצמו למצעד המוות הזה, הוא נרתע כאשר נאמר לו לפתע לעצור. כיצד יישב אברהם את ביטול רוע הגזרה האלוקית עם הציווי המקורי? אם בסופו של דבר המעשה לא נעשה, מה הייתה המטרה של הניסיון הקשה והמייסר הזה.
למעלה >>

מלאך מונע את הקרבתו של יצחק
להגדיל >>


עצה עמוקה

מבוא

חיל ורעדה

תיעול האנרגיה

הערות


לתערוכה >>

Home
Russian || English
 
 
-101 .